Fuarlar.org

%10 Büyüme hedefi UNICERA ile gerçekleşecek

TİMDER Başkanı Ertan SAPANKAYA, Türkiye’de kentsel dönüşüm projeleri dikkate alındığında 2017 - 2021 yılları arasında konut inşaatlarında ilk üç yılda yüzde 10, son iki yılda ise yüzde 12 artış beklediklerini kaydetti.

HEDEF BÖLGE LİDERLİĞİ

TİMDER Başkanı Ertan Sapankaya, “Dünyada önemi artan temiz enerji, çevre bilinci, tasarım ve teknolojiyi fonksiyonellikle birleştirerek sağlıklı, enerji tasarrufu sağlayan, geri dönüşümlü ürünlere büyük eğilim var. Türk yapı ve inşaat malzemeleri sektörü, ürün kalitesiyle dünya ile rekabet edecek güçte. Üretim kapasitesi yönünden bölgenin üretim üssüyüz. Dış pazarlarda rekabet gücümüzü artırmak için üretim kadar üretim teknolojisine de ağırlık vermeliyiz. Gelişmekte olan ülkeler gelecek 5 yılda inşaat halinde olacak. Bu potansiyeli göz önüne alarak yapı malzemeleri alanında bölge lideri olmak için üretim teknolojisini geliştirmemiz şart” dedi.

Türkiye’de kentsel dönüşüm projeleri dikkate alındığında önümüzdeki beş yılda 2017-2021 yılları arasında konut inşaatlarının ilk üç yılda yüzde 10, son iki yılda ise yüzde 12 oranında artış beklendiğine dikkat çeken Sapankaya, "Bu büyüme, inşaat, tesisat ve yapı malzemeleri pazarını da yüzde 10-12 oranında hareketlendireceğini" söyledi.

Tesisat ve yapı malzemeleri sektöründe iç pazarın yanı sıra ihracatı da artırmak olduğunu belirten Sapankaya, "Bu amaçla derneklerinin her yıl Avrupa’nın 2. Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNİCERA ile milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeline ev sahipliği yaptığını" ifade etti.

Dünyadaki tüm sektör profesyonellerinin buluşma noktası, Türkiye’nin en büyük, global sektörün uluslararası ölçekte ikinci büyük buluşması olan “UNİCERA, Seramik, Banyo Mutfak fuarı” 8-12 Mart tarihleri arasında, İstanbul’un merkezinde, CNR Expo Yeşilköy’de kapılarını açıyor.

İlgili Fuar: Unicera - Seramik Banyo Mutfak Fuarı 2017

Paylaşın