Fuarlar.org

Clariant, yenilikçi ve sürdürülebilir Masterbatch’lerle dünya için değer yaratıyor

Clariant 26. Uluslararası İstanbul Plastik Sektörü Fuarı 2016’ya katılarak, plastik sektörüne yönelik geniş ürün ve çözüm portföyünü gözler önüne serdi. Türk plastik sektörü, 8.6 milyon tonluk üretimi ve 32.9 milyar dolarlık genel değeriyle ülkede güçlü bir konuma sahip. Fuarda, plastik sektörünün rotasını çizen dört küresel megatrende dikkatleri çeken Clariant, Sağlık ve Beslenme, Yaşam Tarzı, Hareketlilik ve Kentleşme olgularını ele aldı.Clariant, yenilikçi ve sürdürülebilir Masterbatch’lerle dünya için değer yaratıyor.

Özel kimyasallarda dünya lideri olan Clariant, 7-10 Aralık tarihlerinde gerçekleşen 26. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstri Fuarı PlastEurasia 2016’da plastik endüstrisini şekillendiren küresel megatrendlere odaklandı.

PAGEV’in 2016 ‘Türkiye ve Dünya’da Kimya Endüstrisi’ başlıklı raporuna göre, Türk plastik endüstrisi 8.6 milyon tonluk üretim kapasitesi ve 32 milyar dolarlık iş hacmiyle bölgede güçlü bir konuma sahip.

"Dünya için katma değerli çözümleri nasıl yaratabileceğimizi ortaya koyuyoruz"

Clariant’ın PlastEurasia 2016 fuarı için sloganı ‘Dünya için Değer Yarat’. Bu doğrultuda plastik endüstrisini şekillendiren trendler için Clariant Masterbatches Bölümü Türkiye Satış Müdürü Ufuk Açıkel “Plastik endüstrisindeki müşterilerimizin, küresel megatrendlerin ivme kazandırdığı sektörel ihtiyaçları için, özel inovasyon ve kapasite odaklı destek kombinasyonuna gereksinimi var. PlastEurasia 2016 fuarı, inovasyon ve sürdürülebilirlik kavramlarının her ikisini birbirine bağlayan öncelikler olduğu için, sürdürülebilirliğin önemle vurgulandığı inovatif faaliyetlere özel ilgi gösteriyoruz. Geliştirdiğimiz yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerle müşterilerimizi destekleyerek, dünya için en fazla değeri nasıl yaratabileceğimizi ortaya koyuyoruz.” dedi.

Açıkel ayrıca “Türkiye’deki plastik endüstrisine özel geniş ürün ve çözüm portföyümüz sayesinde, işlerimizi geliştirmeye devam ederken, müşterilerimiz ve ortaklarımızla çalışmaya hazırız. Piyasa trendleri hakkında iş ortaklarımızı bilgilendirmek, yüksek performans sağlamak ve PlastEurasia 2016 fuarında ortaya koyduğumuz şekilde müşterilerimizin başarısını desteklemek için, Hydrocerol gibi daha fazla ürün ve çözümü portföyümüze katmaya kesintisiz şekilde devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Clariant, plastik endüstrisini etkileyen 4 küresel megatrende dikkatleri çekti

Müşterileri ve son kullanıcılarına yönelik en uygun desteği sağlamak amacıyla, Clariant’ın plastik uygulamalardaki hizmetleri ve çözümleri, güvenlik ve konfor gibi unsurlar, daha verimli ve çevreyle daha uyumlu üretim, güvenilir ve temiz enerji üzerine eğiliyor. Endüstrinin üzerinde durduğu konular ise şöyle belirtiliyor;

Sağlık ve Beslenme
Tıbbi cihazlar ve ilaç ambalajında sahteciliği önleyici çözümler: Clariant ve SICPA tarafından ortak geliştirilen özel plastik içi koruma sistemi.
Silikon renkler – Denetlenmiş Tutarlı Uyumlu: Silikonlar için ön test yapılmış yeni Mevopur® LQ ISO/USP sıvı renkler.

Hareketlilik

Ultra-yüksek ısıya dayanıklı kompoundlar için renk ve performans artırıcı katkı maddeleri: Clariant, hafifletme ve minyatürleştirme trendlerini karşılamak amacıyla, Mühendislik Plastikleri ve Yüksek Sıcaklığa dayanan polimerler ile birlikte kullanılabilecek masterbatch’ler ve renk kompaund’ları için yeni çizgiler sunuyor.

Kentleşme

Yenilenebilir enerji: Fotovoltaik panellerin bozulmasını önlemek amacıyla, BOPET filmler için özel olarak formüle edilmiş katkı maddesi. Makine imalatçısı Brückner ile yapılan işbirliği, endüstrinin daha pahalı malzemeler yerine makul fiyatlı malzemeler kullanmasını ve temiz enerji kaynağı alabilme gücünü artırarak performansı sürdürebilmesini sağlıyor.

Yaşam Tarzı

Elektronik cihazlardaki artış: Mühendislik polimerleri ve Yüksek Sıcaklığa dayanan plastikler için küresel boyutta yapılan masterbatch ve küçük hacimli renkli kompaund üretim yatırımları (10 mio CHF), ulaşım sektörüne hizmet veren müşterilerimizin yanı sıra, kişiye özel çözümlerle Elektrik ve Elektronik sektörünü de destekliyor.

İlgili Fuar: Plast Eurasia İstanbul 2016 26. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı

Paylaşın